Bemutatkozás
Dr. Gaiderné Dr. Gáspár Éva Ügyvéd, a Zala Megyei Ügyvédi Kamara tagja. Egyetemi tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam,- és Jogtudományi Karán végezte, emellett európai jogi szakjogász diplomát is szerzett, a Zala Megyei Iparkamara mellett működő Békéltető Testület tagja. Felelősségbiztosítással a Magyar Ügyvédek Biztosító Egyesületénél rendelkezik. 2007. óta építi ki Zalaegerszegen Zala és Vas megye területére koncentrálva ügyvédi praxisát, előtte 4 éven keresztül ügyvédjelöltként dolgozott. 2014. évtől Budapesten is végez tevékenységet. Ügyfelei közt tudhat több magyar és osztrák magánszemélyt, céget és pénzintézetet is. Ügyvédként a célja, az ügyfelek teljes körű, pontos kiszolgálása, a lehető legteljesebb körű diszkréció mellett.
A szolgalmi jogok keletkezésével- melyek közé tartozik pl. az átjárási jog is - már több bejegyzésben foglalkoztunk. Amennyiben egy ingatlan tulajdonosa nem kívánja engedni, hogy a szomszéd a továbbiakban átjárjon a telkén, a szolgalmi jogot meg kell és lehet szüntetni. Hogyan?
MIKOR ÉS HOGYAN SZŰNHET MEG A SZOLGALOM?
A „RENDELTETÉSSZERŰ HASZNÁLAT” HIÁNYA
Amennyiben az egyik fél meg kívánja szünteti a szolgalmat több lehetősége is van. Amennyiben a másik fél ebben partner, közösen kérhetik a szolgalmi jog törlését. Ha a másik fél ehhez önként nem járul hozzá, bírósághoz fordulhatnak.
A bíróság a telki szolgalmat megszüntetheti, ha az ingatlan rendeltetésszerű használatához már nem szükséges a szolgalmi jog gyakorlása. Ilyen eset például, ha korábban a jogosult ingatlana nem volt összekötve közúttal, ezért a szomszéd telkén történő átjárást kellett biztosítani. Ha időközben már létesült közút a jogosult ingatlanához, a korábban a megközelíthetőség miatt bejegyzett szolgalmi jogra már nincs szükség. Azt, hogy a rendeltetésszerű használathoz van-e szükség a szolgalmi jog gyakorlására, a bíróság vizsgálja. Nagyban függ ez attól, hogy jogszabály erejénél fogva jött létre a szolalom vagy szerződés hozta létre és ott ennek mi volt a célja, tartalma.
HA NEM GYAKOROLJÁK A SZOLGALMAT
A szolgalom megszűnésének másik esete, ha a jogosult - bár ez módjában állt - tizenöt éven át nem gyakorolta vagy eltűrte, hogy a szolgalom gyakorlásában akadályozzák.
A korábbi szolgalmi joggal foglalkozó blogok itt találhatóak:
Ázik a házam és csak a szomszéd telkén tudom a vízelvezetést megoldani -https://drgaiderne.hu/blog/110
Átjár a telkemen a szomszéd-lezárhatom-e sorompóval-https://drgaiderne.hu/blog/104